Řecká lekce

Celá evropská veřejnost sleduje každodenní proměny kolem tíživé finanční situace v Řecku. Nejnověji se bojuje o schválení třetího balíčku finanční pomoci, která je podmíněna schválením nutných vnitropolitických reforem na řecké politické scéně.

Řecká finanční krizeJak se to dotýká tématu volebních systémů, kterým se na našich webových stránkách dlouhodobě zabýváme? Zásadně! V podstatě je to vysvětlení veletočů, které se v posledních týdnech v řecké politice odehrály. Současná situace je v podstatě absurdní k předešlým prohlášením a krokům z řecké strany. V referendu řecké obyvatelstvo, masivně masírováno vládou a sdělovacími prostředky, odmítlo řešení, které v současné době řecký parlament schvaluje. Jak je to možné?

Vysvětlení je možné právě v kontextu volebního systému poměrného zastoupení, který je platný v Řecku. Neboť referendum vůbec nebylo o návrhu evropských věřitelů, ale o posílení pozice premiéra Tziprase, což se podařilo. S tímto posíleným mandátem dorazil řecký premiér do Bruselu, kde předložil a podepsal dohodu, která šla mnohem dále než všechny řecké návrhy! A tím se také vysvětluje, že to byl stále tentýž premiér, který najednou obhajuje tuto dohodu a hledá podporu u liberálních a konzervativních řeckých stran, což předtím zásadně odmítal. Podle něho jsou právě tyto strany odpovědné za současný stav!

Bohužel i řecká realita jasně ukazuje, že i stát lze zcela ochromit dlouhodobou neschopností a nekompetentností vládnoucích elit.

Proto řecká lekce důležitá i pro diskusi o změně volebního systému v České republice.