oblékání v PS

Jak se oblékají noví poslanci?

Noví poslanci a oblečení

Tento rok nám do poslanecké sněmovny přibyla řada nováčků, kteří ještě nemusí být obeznámeni s dresscode. Dresscode není jen tak nějaká „povídačka“, kterou byste neměli brát vážně… Oblečení by mělo vyjadřovat to, že poslanci jsou důležití a zastávají nějakou moc, kterou mohou ovlivňovat naše životy. Proto by poslanci měli nosit formální oblečení, jelikož to vytváří nejen respekt kolegů, ale i respekt jejich voličů.

Nevhodně zvoleným typem oblečení dává každý politik munici svým odpůrcům, proto by se každý poslanec měl zamyslet nad tím, jak se obléká. Nikdo není osvobozen od povinnosti nosit sako, ani prezident! Viděli jste někdy, ať už našeho, nebo zahraničního prezidenta nosit něco jiného, než dobře padnoucí oblek?

Nesmíme zapomínat na to, že pro poslaneckou sněmovnu patří nejpřísnější dress code, který se shoduje s diplomatickým dresscodem! Ale poslancům za to nehrozí žádné sankce, maximálně jim může být zákázn vstup do poslanecké sněmovny, ale to se ještě snad nikdy bohužel nestalo.

Naše zákony předpokládají, že každý poslanec je natolik uvědomělý, že bude chápat významnost své funkce a tomu přizpůsobí i své oblečení.

Střet s realitou

Jeden extrémní případ poslance

Při pohledu do sněmovny si možná začnete myslet, že by sankce za špatný dresscode nebyly zřejmě vůbec na škodu… No posuďte níže na obrázku sami. 🙂
Vzít si maskáče do sněmovny? No to snad ne! Co se tomuto pánovi asi honilo hlavou? Zajímavé, že po schůzi se k němu žádná politická strana nehlásila. Nepřebývá někomu poslanec? Tipovali jsme to na SPD, ale ta říká, že není jejich… 🙂

nová kultura ve sněmovně
Maskáče – nová kultura ve sněmovně???

Poslankyně, dresscode není jen povídačka pro děti…

Z poslankyň by měla vyzařovat osobitost a elegance. Měly by nosit oblečení, které padne jejich vzhledu a postavě. Poslankyně nás také reprezentují stejně jako páni poslanci. Poslankyně by neměly nosit oblečení, které bude vyvolávat otázku – „Proč?!„. Na poslankyně jsou někdy možná vedeny i větší nároky než na poslance, kterým stačí dobře padnoucí sako. Všichni poslanci by ze svého poslaneckého platu měli jistě sto zaplatit důstojné oblečení náležící přísnému dresscode.

Dalším příkladem může být událost z roku 2014, kdy Jaroslava Pokorná Jermanová řídila poslaneckou schůzi v mikině s kapucí.

Jermanová se zelenou mikinou

Triko a zelená mikina nemají v poslanecké sněmovně co dělat, je to jak oblečení, když jdete jako žačka do školy. Ačkoliv někdy výmluvy a hádky v poslanecké sněmovně nám školu mohou připomínat, školní instituce to rozhodně není!

Další z koho si nebrat příklad je paní poslankyně z KSČM. Proč si brát batykované šaty? Připomíná nám to zase základní školu, ale tentokrát vypadá jako paní učitelka, na poslaneckou sněmovnu bychom to rozhodně netipovali… Foto níže..

vostrá

Ať jen nekritizujeme…

Ať jen nekritizujeme, najdou se poslanci, kteří si uvědomují, jak je to důležité reprezentovat, když jste po celou dobu ve sněmovně sledováni celým národem (ne-li celým světem) ať už přenosem v TV nebo online na internetu.
Většina nových poslanců by si měla vzít příklad z pana Bartoše. Ačkoliv pan Bartoš někdy působí neformálně a uvolněně, výběr padnoucího obleku a kravaty bere s velikou vážností.

Ivan Bartoš vybírá oblečení

Dalším případem může být nový poslanec TOP 09 Dominik Feri, ačkoliv má svůj osobitý styl, ostudu s ním rozhodně neudělá.

Feri a jeho oblečení

Co popřejeme novým poslankyním a poslancům?

Všem poslankyním a jejich kolegům přejeme, ať si co nejdříve uvědomí, jak dresscode je pro ně velice důležitý. Neměli byste chodit v levném oblečení, ve kterém jdete do sámošky nebo na ryby, chodit do poslanecké sněmovny. Třeba si z nich někdo tento článek přečte a místo sdílení alternativních webů budou sdílet tento článek a uvědomí si, že svým oblékáním reprezentují jak sebe, tak i Českou republiku v zahraničí. Prosím nezapomínejte, že v poslanecké sněmovně jsou kamery a vše co děláte je zaznamenané.