Chaos v Praze? Jak rozhodují naši politici

Různé spory, půtky a rozmíšky na magistrátu Hl. města Prahy už dávno překročily hMagistrát hl.m. Prahyranice hlavního města a staly se tématem všech sdělovacích prostředků. V podstatě sledujeme zvláštně komickou hru. Na jedné straně vlastní straníci hnutí ANO nevěří vlastní primátorce a vyhlásili jasnou nedůvěru, nejvíce z toho byla překvapená nejen paní primátorka Krnáčová, ale především předseda hnutí Andrej Babiš, který se sice snaží řídit hnutí manažerským způsobem, ale už v několika případech se ukázalo, že ho reálná politická předběhla a vše proběhlo zcela odlišně od jeho představ (Ústí nad Labem, České Budějovice). I to byl jeden z důvodů, proč se pak předseda tak aktivně zapojil do řešení situace v hlavním městě. Řešení bylo typicky české. Vše se uhladilo a oficiálním zdůvodněním byla špatná komunikace primátorky Krnáčové. Pochopitelně se nabízí otázka, jak tedy může na tak významné pozici někdo, kdo má tak velké problémy s komunikací? To hnutí ANO nevědělo dříve?

Vedle toho však probíhá ještě čilý spor uvnitř samotné koalice, který se sice točí kolem postavy místostarosty Martina Stropnického, ale spíše jde jen o zakrytí systémového sporu uvnitř koalice. Na jedné straně stojí spojené v Trojkoalici, které vystupují jako zástupci mladých voličů, nových témat, a jež stojí v programové opozici k pražským stranickým matadorům. Na straně druhé stojí zástupci ČSSD, kteří ukazují sílu zákulisních jednání, vlivných pozic a kontaktů, které i za dobu svého působení na magistrátu vybudovali. A někde mezi tím se pohybuje hnutí ANO, které sice vstoupilo do kampaně s tím, že se bude chovat jinak, ale brzy si zvykla na „manýry“ velkých stran (obsazování pozic v městských firmách, nekomunikace s veřejností, neochota jednat s opozic atd.).

Otázka je naprosto jasná: Co s tím? Bohužel cesta je velmi komplikovaná, dlouhá a plná problémů, neboť v mnoha ohledech pražská koalice odráží problémy, se kterými se potýkají politické strany na celostátní úrovni. Tam je třeba hledat možnosti řešení i pro rovinu pražského magistrátu.